Wszystko o czym należy pamiętać budując dom na wzniesieniu

Domy na skarpie

Budowa domu na wzniesieniu jest nie lada wyzwaniem – im większa górka tym trudniej jest postawić solidną konstrukcję. Jednak zadanie nie jest niewykonalne. Budowę warto przemyśleć i spokojnie zastanowić się jak najlepiej wykorzystać nierówność terenu, na którym planowana jest budowa, a z całą pewnością zyskamy atrakcyjne widoki z okna, zupełnie inne niż w przypadku budynku stojącego na płaskim terenie.

Od czego należy zacząć planując budowę domu na jakimkolwiek wzniesieniu? Jeżeli chodzi o walory estetyczne na pewno budynek musi idealnie wkomponować się w całe otoczenie. Tylko wtedy mamy szansę być całkowicie usatysfakcjonowani powstałymi efektami.

Przy tego typu domach bardzo często buduje się różnego rodzaju piwnice, dzięki czemu kolejne pomieszczenia na poszczególnych pietrach ułożone są w tym samym poziomie. Jednak piwnica nie musi być typową piwnicą. Takie pomieszczenie równie dobrze może przy odpowiednim zagospodarowaniu służyć jako garaż lub przy zamontowaniu okien stworzyć tam można np. domową siłownię lub inne użytkowe pomieszczenie.

Tu panuje całkowita dowolność zależna od fantazji i potrzeb przyszłych mieszkańców. Oczywiście poza niewątpliwie ważnymi walorami estetycznymi równie wielkie znaczenie ma praktyczność i funkcjonalność domu.

Bo jeżeli ciężko będzie mieszkać w takim budynku, to nawet piękny domek nie zapewni nam szczęścia i komfortowego życia. Jeżeli chodzi o materiał z jakiego wykonany będzie budynek nie ma znaczenia czy będzie to mur, cegła czy też drewno.

Istotna jest jak najwyższa jakość użytych materiałów oraz fachowe wykonanie konstrukcji domu, która zapewni bezpieczeństwo lokatorom domostwa. Nie należy zapominać, aby przed rozpoczęciem budowy odpowiednio zabezpieczyć wzniesienie oraz zadbać o solidne fundamenty.

Mimo, że postawienie solidnego domu na wzniesieniu nie jest sprawą banalną tego typu nieruchomości z roku na rok znajdują sobie coraz to szersze grono nabywców. Dlaczego tak się dzieje? Cóż jednym z powodów są niższe ceny działek budowlanych posiadających mniejsze lub większe wzniesienie nieco utrudniające postawienie budynku. Przyszłych nabywców kuszą piękne widoki z malowniczo położonego domostwa.

Related posts

Leave a Comment